Miliony korun za akcie energetické společnosti ČEZ si v lednu může vydělat její vedení v čele s generálním ředitelem Martinem Romanem. Manažeři včera oznámili, že ve velkém během ledna využijí velkorysého akciového programu, který je nejdůležitější částí jejich výdělků.

Třináct lidí z vedení firmy koupilo nebo v nejbližší době koupí akcie, na nichž může obratem vydělat dohromady přes miliardu korun.

Díky akciovému programu jsou šéfové ČEZ nejlépe placenými manažery v Česku. Jejich vysoké výdělky má na svědomí prudký růst cen akcií, které jen za poslední čtyři roky posílily na osminásobek. Na tom se kromě expanze ČEZ a úspěšného hospodaření firmy podepsala zejména drahá elektřina, která zvedá zisky i ceny akcií všech energetických firem v Evropě.

Čtyři úspěšné roky

Sám Roman může vydělat až 677 milionů korun. Jednu akcii totiž smí nakoupit za velmi výhodnou cenu 139 korun a na burze ji obratem může prodat za 1350 korun.

Část akcií prodá hned, většinu si ale nechá, takže v případě dalšího růstu může vydělat ještě víc.

"Za měsíc mi končí první funkční období a s tím souvisejí určité lhůty, během kterých musím využít právo opce na nákup akcií a zároveň právo na nové opce. Moje motivace na co nejlepším fungování společnosti a na co nejvyšší ceně akcií tak bude nadále zajištěna," sdělil HN Roman.

Manažer, který může výhodně koupit až 675 tisíc akcií, zatím na svůj účet převedl třetinu. "Prodal jsem šedesát tisíc akcií - to stačí na pokrytí nákladů na pořízení akcií," řekl HN Roman. Potom, co ho dozorčí rada potvrdila na konci loňského roku ve funkci na další čtyři roky, vznikl mu nárok na dalších 750 tisíc akcií. Ty však smí pořídit za loňské - tedy poměrně vysoké ceny nad tisícem korun za akcii. Po změně opčního programu navíc Roman ani další manažeři nemohou na těchto akciích vydělat víc než dvojnásobek.

Pomohla drahá elektřina

Za působení Martina Romana se z ČEZ stal energetický gigant střední Evropy. Expandoval do Rumunska, Polska či Maďarska. Roman však měl také štěstí, že se do firmy dostal v tu správnou dobu.

Když se Romanův tým funkce ujímal, končila v zemi regulace cen elektřiny a proud se postupně začal prodávat za volné ceny. V té době se zároveň Evropy začíná zmocňovat obava z nedostatku energie. Ceny elektřiny tak začaly prudce růst a to se projevilo na silném růstu cen akcií.

Lidé v Česku v roce 2000 za jednu kilowatthodinu platili v průměru 2,61 koruny, letos je to o 40 procent víc.

Na růstu cen akcií energetické firmy mohou vydělat nejen její šéfové, ale i investoři, kteří byli dostatečně prozíraví a akcie ČEZ nakoupili. A nemuselo to být ani před čtyřmi lety - jen za loňský rok zdražily o 40 procent.

Z tohoto růstu mohly těžit i desetitisíce drobných investorů na pražské burze a v omezené míře další tisíce lidí, kteří nakoupili podílové listy českých akciových fondů. Vysoké výdělky přináší firma i státu, který vlastní dvě třetiny všech akcií.

Opční program ČEZ je ale na české poměry unikátní. Jeho autoři z dob Špidlovy vlády dnes říkají, že nikdo nečekal růst akcií o stovky procent. Roman se díky tomu dostal mezi platovou elitu v Evropě. Pokud by prodal všechny akcie, které v rámci motivace v lednu nakoupí, bude jeho denní výdělek z akcií za poslední čtyři roky přes půl milionu korun.

Akcie ČEZ včera na burze spadly o 2,5 procenta na 1352 korun.