Sestrám v nemocnicích stoupnou od července tarifní platy o 15 procent, zdravotní pojišťovny na to mají připravenou miliardu korun. Novinářům to v pátek řekla ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová (ODS). Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni 24.221 korun, navýšení přinese každé sestře u lůžka v průměru 2500 korun.
 
V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 takzvaně u lůžka, tedy v nemocnicích. Největší problém s odchody sester je právě v lůžkové sféře. V prosinci 2008 chybělo v Česku 1090 sester, nejvíce, 531, v Praze. "Naší snahou je situaci sester stabilizovat a zajistit jim lepší podmínky pro výkon práce. Uskutečňujeme kroky, které tuto situaci v nejbližší době změní," řekla Filipiová.

První náměstek ministryně Marek Šnajdr vysvětlil, že navýšení platu všeobecných sester od 1. července o 15 procent bude provedeno jednak zvýšením tarifů a dále zavedením příplatku pro zdravotníky a úpravou katalogu prací. Sestry budou zaplaceny i za odborné činnosti, které už provádějí, ale zatím nejsou pro pojišťovny samostatně vykazovány. Dnešní současný zdravotnický asistent, což je absolvent zdravotnické školy, který nemůže pracovat bez dohledu sestry, se změní na praktickou sestru, stoupnou mu kompetence a následně i ohodnocení.

Povinné studium sester se zkrátí 

Ministerstvo zdravotnictví chce stabilizovat situaci sester i opatřeními v systému vzdělávání. Nyní musí všeobecná sestra studovat až deset let, aby mohla pracovat samostatně, tato doba se zkrátí na sedm let, aniž se zhorší kvalita vzdělávání. "Navržená opatření okamžitě zastaví odliv sester a zajistí kvalitu péče pro pacienty," ocenila předsedkyně České asociace sester a kandidátka na ministryni zdravotnictví v překlenovací vládě Jana Fischera Dana Jurásková.

Ministerstvo připravilo soubor opatření po zhruba roční práci týmu odborníků z asociací sester, nemocnic a zdravotních pojišťoven. Za cíl si stanovilo čtyři priority: výrazně zlepšit pracovní podmínky, platové ohodnocení, možnosti vzdělávání a prestiž zdravotních sester.