Těla, z nichž některá nesou známky řezných ran na krku nebo klíčních kostech, jsou podle vedoucího archeologa Carlose Webstera v dobrém stavu, i díky tomu, že byla v suchém prostředí asi 2,3 metru pod zemí.

Rozsáhlé naleziště o ploše 95 hektarů leží 20 kilometrů od pobřežního města Chiclayo, v blízkosti hrobky v Sipánu, která byla jedním z největších archeologických objevů minulého století.

I když archeologové nezřídka nacházejí důkazy lidských obětí inckých a předinckých kultur, je objev 33 těl na jednom místě vzácný.

"Většina ostatků jsou těla dívek ve věku okolo 15 let. Jedna z nich byla zřejmě těhotná, protože jsme v břiše nalezli klíční kost zárodku starého asi čtyři měsíce," řekl Webster.

Civilizace Inků, která byla v rozkvětu na území dnešního Peru, Chile a Ekvádoru před příchodem španělských kolonistů od 15. až do poloviny 16. století, je známá zejména svým hlavním městem Machu Picchu. Ruiny jsou dnes nejnavštěvovanějším místem Peru a jsou považovány za jeden ze sedmi nových divů světa.