Zhruba stovka pravicových radikálů navštívila v sobotu odpoledne na mosteckém hřbitově hrob Miloše Reha. Památku muže, který byl před deseti lety pobodán při potyčce na litvínovském autobusovém nádraží, uctili minutou ticha, k hrobu položili věnce a květiny. Poté se za dohledu stovek policistů přesunuli do Litvínova.

Naopak plánovaná akce radikálů v Jihlavě, avizovaná jako vzpomínkový pochod městem k uctění památky obětí druhé světové války, byla krátce po začátku rozpuštěna. Tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal to odůvodnil tím, že se odchýlila od oznámeného účelu.

Do města se sjelo zhruba 150 příznivců krajní pravice. U Ústředního hřbitova, který byl cílem, se shromáždilo asi 250 odpůrců pochodu.

Začátek až po volbách 

Severočeskou akci sledovali na místě těžkooděnci a psovodi, připraveny byly vodní dělo, obrněné transportéry i policejní antony. Radikálové se sešli kolem 14:00 na mosteckém nádraží, odkud se dvěma autobusy a auty přesunuli na hřbitov u přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Akci organizátoři ohlásili na radnici už začátkem prosince, ještě před oznámením termínu voleb do Evropského parlamentu. Pochod Litvínovem podle tajemnice městského úřadu Alexandry Sixtové hlasování nijak nenaruší, neboť začal až hodinu po uzavření volebních místností.

Výročí Rehova úmrtí si příznivci krajní pravice připomínají každoročně. Letos chtějí před pochodem umístit na plot areálu Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova u litvínovského autobusového a vlakového nádraží Rehovi pamětní desku. Dopravní podnik i město s tím souhlasilo pod podmínkou, že deska nesmí obsahovat žádnou symboliku spojovanou s extremismem či nacionalismem.

Naopak jihlavský magistrát do druhé sobotní akce vstoupil s tím, že pochod byl zkončen na základě dlouhodobého monitoringu webových stránek příznivců ultrapravice, dalších poznatků policie i odborníků na extremismus, kteří jsou na místě.

Podle Ondřeje Cakla, který dlouhodobě sleduje krajně pravicovou scénu, na akci dorazili i lidé ze zahraničí. ČTK řekl, že na místě viděl například předního rakouského neonacistu Gottfrieda Küssela, na hřbitově pak i veterána z jednotek SS Herberta Schweigera. U hřbitova na pravicové radikály čekají odpůrci pochodu.

V pozvánce na akci umístěné na webu neonacistického Národního odporu se objevila výzva "Přijďte tedy do Jihlavy vzdát čest těm, jejichž ctí byla věrnost!". Heslo "Věrnost je mou ctí", popřípadě "Věrnost je naší ctí", bylo podle příručky politologa Miroslava Mareše pro českou policii mottem jednotek SS. "Pro soudobé neonacisty symbolizují SS elitnost árijské rasy," stojí v Marešově příručce o extremismu.