I když z jihomoravské organizace KDU-ČSL odešlo v posledních týdnech pět desítek členů, je podle předsedy strany Cyrila Svoboda situace uvnitř strany stabilizovaná.

V pondělí Svoboda navštívil kolegy v okresu Blansko a Brno venkov. "Obě setkání proběhla za mimořádně hojné účasti. Odjížděli jsme velmi spokojeni, protože stabilita strany je evidentní," řekl v úterý novinářům.

Přesné statistiky by měl mít k dispozici ve čtvrtek po setkání s předsedy krajských organizací. Teď si je ale jist, že "víc lidí přichází, než odchází".

"Jsem si jist, že ti, co zůstali, jsou přesvědčenými křesťanskými demokraty," uvedl s tím, že odliv členů způsobený rozhodnutím bývalého lídra KDU-ČSL Miroslava Kalouska založit novou stranu, povede "k mimořádné mobilizaci vnitřních sil KDU-ČSL".

Největší odchody od začátku 90. let

Na Brněnsku opustilo KDU-ČSL 51 členů, nejvíc od aféry Bartončík z počátku 90. let. Lidovci tehdy vystupovali v reakci na obvinění tehdejšího předsedy KDU-ČSL Josefa Bartončíka ze spolupráce z StB. Údaje o současných počtech odcházejících členů jsou podle krajského tajemníka Pavla Hořavy zatím neoficiální. Musí je ještě potvrdit předsedové jednotlivých místních sdružení.

Řada straníků míří do nové Kalouskovy strany TOP 09. Poslanec Jan Husák, který KDU-ČSL opustil před několika týdny, zřídil ve své poslanecké kanceláři v Brně kancelář TOP 09. Lidé tam do zakládané strany mohou podávat přihlášky.

Podle jihomoravských lidovců odcházejí spíše funkcionáři, ale odchody stranu neohrozí. Na Brněnsku má přes 1800 členů, v celém kraji 8800 lidí.

Odchody straníků se podle křesťanských demokratů nijak nedotknou kampaně před podzimními sněmovními volbami. Organizace Brno-venkov ani nemá na špici kandidátky, jíž KDU-ČSL sestavovala v pátek, žádného svého zástupce. Kandidátku vede bývalý hejtman Stanislav Juránek, za něj se seřadili bývalý starosta Hodonína a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Jiří Koliba, bývalý krajský radní František Adamec a místopředseda strany David Macek.