Pražský primátor Pavel Bém nemusí být sám, kdo je spojován s policejně vyšetřovaným podnikatelem Romanem Janouškem. Středeční Lidové noviny tvrdí, že vliv tohoto muže, jemuž minulý týden švýcarská banka Kredietbank zablokovala dvě konta s celkovou částkou 221 milionů korun a jehož vyšetřuje švýcarská protikorupční služba, "dosahuje daleko za hranice hlavního města“. Naznačuje je to prý spis, který koluje mezi vedením ODS a noviny tvrdí, že ho mají k dispozici.

Jak vyplývá z tohoto údajného policejního spisu, jehož věrohodnost je však sporná, figurují v popisu různých popisovaných případů souvisejících s Janouškem i lidé blízcí předsedovi ODS Mirku Topolánkovi - jeho přítel Marek Dalík, exministr dopravy Aleš Řebíček, exministr zemědělství Petr Gandalovič nebo Ivo Rittig jako pravá ruka místopředsedy ODS Petra Bendla, Špičky ODS jsou v policejním spisu, který údajně vznikl letos v květnu, zmiňovány zejména v souvislosti s privatizací pražského letiště, kterou chystal Topolánkův kabinet. "Roman Janoušek tento obchod zprostředkovává a využíval své kontakty na ministerstvu dopravy,“ citují LN policejní zprávu.

ODS v tiskové zprávě deník vyzvala, aby pravost spisu prokázal. "Pokud jde o podvrh, je jeho zveřejnění neetické a neodpovědné," říká se v prohlášení ODS. 

Tvrzení proti tvrzení

Policie tvrdí, že žádný podobný materiál nikdy nevznikl, což prezentoval i ministr vnitra Martin Pecina. "Já jsem volal panu policejnímu prezidentovi, zda jdou ven informace. On mi řekl, že ne. V té kauze se nic nedělá," řekl ve středu ministr. Policie podle něj nemá s tímto případem nic společného. "Nezatahujte policii do předvolebních bojů," dodal Pecina.

"Je to dokument, který jsme získali z naprosto důvěryhodných zdrojů, které jeho pravost potvrzují. Pochybnosti okolo pravosti jsme v novinách nezatajili. Tyto dokumenty obíhají mezi členy ODS a my považovali za nutné o tom informovat," řekl ČTK zástupce šéfredaktora LN Jaroslav Plesl. Politici podle něj mají nepochybně možnost si u policie skutečný stav věcí ověřit.

Za prokázané lze zatím považovat pouze to, že policie už dříve na jaře odpověděla na žádost o právní pomoc švýcarské prokuratury, která prověřuje toky peněz okolo kont podnikatele Janouška. Tento spis byl v dubnu uložen ad acta. Mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek tvrdí, že spis leží od dubna v archivu a od té doby s ním nikdo nepracoval. Je tedy otázka, na základě čeho a jak by sporná akta, která nesou název "Odpověď na žádost zastupitelství Švýcarské konfederace" vznikla, je-li na nich až květnové datum.

Možným vysvětlením této záhady je spekulace - spis určený švýcarské prokuratuře ještě před uložením do archivu někdo okopíroval a později z něj vyrobil onen kompromitující dokument, o němž policie tvrdí, že není z její dílny a Lidové noviny si za ním naopak stojí.

Vyšetřování kont Romana Janouška míří k pražskému magistrátu - čtěte ZDE

Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová tvrdí, že pokud spis opravdu unikl, pak to může způsobit "vážné a zcela zásadní ohrožení vyšetřování věci“. Mluvčí protikorupční policie poněkud tajemně uvedl: "Nejsme ani schopni posoudit, jestli se vůbec jedná o náš dokument.“

Vedení ODS trvá na tom, že s celou aférou nemá nic společného. "Je to vůbec pravý policejní materiál? Já ho neznám?“ řekl novinám Marek Dalík.

Spis o případu Janoušek se na veřejnost dostává těsně před volbami. Tím, ale i svým obsahem připomíná tzv. Kubiceho zprávu, kterou média dostala do rukou krátce před minulými volbami. Jiný je jen terč: místo ČSSD tentokrát ODS.

Bémovi stoupenci tvrdí, že za jeho zveřejněním stojí lidé kolem Topolánka. Jeho lidé z toho naopak viní Béma.