Rezervní lůžka, čtyřiadvacetihodinové směny specialistů na ambulancích, zvýšený příjem pacientů do lůžkových oddělení. Pandemické plány českých nemocnic jsou připravené na to, před čím varují prognózy hygieniků.

Na podzim mohou přibývat pacienti s virem prasečí chřipky po desítkách až stovkách denně.

Fakultní nemocnice v Motole, jedna z největších v zemi, je podle svého ředitele Miloslava Ludvíka v souvislosti s možným vznikem epidemie chřipky připravena na zvýšený příjem jak dospělých, tak i dětských pacientů. "Odborné ambulance jsou připraveny poskytovat péči 24 hodin denně. Do přípravy jsou zapojeni i specialisté z ORL, plicní kliniky, infekcionisté a anesteziologové", uvedl Ludvík v anketě iHNed.cz s tím, že připravena jsou i rezervní lůžka.

Světová zdravotnická organizace už 11. června vyhlásila pandemii chřipky. V Česku dosud onemocněly novým virem H1N1 dvě stovky lidí. Nikdo nezemřel. I když se může zdát, že k chřipkové epidemii, která znamená překročení hranice 2 000 nemocných na 100 000 obyvatel, má Česko zatím daleko, podle odborníků mohou počty nakažených dál strmě růst. Navíc chřipka zasahuje Česko v určitých epidemických vlnách každoročně - největší počet onemocnění přitom připadá na zimní měsíce.

Jako v roce 1969 s chřipkou z Hongkongu

"Opatření při epidemii chřipky jsou stejná jako každoročně, problémem je pandemie - epidemie povšechně na všech kontinentech," uvedla Vilma Marešová, vedoucí katedry infekčních nemocí pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Podle ní by při epidemii byly případy komplikované chřipky jako vždy přijímány na infekčních klinikách a podle počtu nemocných by se omezovaly plánované hospitalizace na ostatních odděleních. Nekomplikované případy chřipky, kterých je při epidemii podle Marešové většina, by byly ošetřovány svými lékaři a zůstaly by v domácím ošetření.

A jaký rozdíl vidí Marešová mezi běžnou chřipkou a virem H1N1? "Především v množství pacientů, kteří budou do naší nemocnice odesílaní, někdy i z diagnostických rozpaků. Bude muset být posílená příjmová ambulance a významně omezená konzultační činnost ambulance pro neakutní případy. Bude muset být posílená pohotovostní služba, podobně jako to bylo v roce 1968/69 s pandemickou hongkongskou chřipkou."

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka se plány nemocnic od postupů při epidemii běžné sezonní chřipky liší i distribucí osobních ochranných prostředků: roušek, brýlí, respirátorů, rukavic či desinfekčních prostředků musí být víc.

Fakultní nemocnice Ostrava bude postupovat podle pandemického plánu a svá opatření bude koordinovat s krajem a ministerstvem, sdělil Tomáš Oborný, tiskový mluvčí nemocnice. "Rozdíl může být pouze v počtu nakažených, rychlosti šíření epidemie, eventuálně mutaci viru, "uvedl mluvčí.

Podchytit v raném stádiu

Například nemocnice v Semilech v Libereckém kraji se v případě epidemie nové chřipky zaměří na izolaci podezřelých a nemocných. K opatřením bude patřit "denní sledování zdravotního stavu pacientů, aby se nemocní zachytili v co nejranějším stádiu," informoval ředitel nemocnice Jaroslav Krutský.

Krutský zdůrazňuje jako důležitou zbraň hygienu. Nejen samozřejmé mytí rukou, ale i používání roušek v čekárnách při čekání na vyšetření, omezení návštěv či zamezení zbytečného pohybu pacientů v areálu nemocnice.