Obsah lékárničky je vhodné přizpůsobit náročnosti a délce výletu a počtu účastníků. "Sami při jednodenním pobytu v přírodě vystačíme s náplastí, obinadlem a tabletkou proti bolení hlavy, pro malou skupinu přidáme zaškrcovadlo či lokální protialergický prostředek použitelný při poštípání hmyzem, pro větší počet pak obsah lékárničky doplníme," vysvětluje Jan Rutsch. "Jde o vybavení, které při pobytu ve městě doplníme v každé lékárně či u benzinové pumpy." Základní ošetření mimo dosah zdravotnického zařízení může zachránit zdar výletu, zamezit vážnějšímu poškození zdraví, či dokonce zachránit život.

Lékaři zkoušeli na sobě


Cestovní lékárnička pak nabývá významu při cestách do zahraničí. Zejména v oblastech s obtížně dostupnou kvalitní zdravotní péčí je lékárnička nezbytná. "Na delší cesty, zejména do zemí s nižším hygienickým standardem či obtížně dostupnou lékařskou péčí, vám lékárničku pomůže dovybavit specializované zdravotnické zařízení cestovní medicíny," upozorňuje Jan Rutsch.

Základní vybavení lékárničky je totiž vyzkoušeno dlouhodobými i krátkodobými zahraničními pobyty samotných lékařů Centra cestovní medicíny Praha. V jejich pojetí je lékárnička koncipována tak, aby neobsahovala preparáty zakázané do některých zemí dovážet, léky, které se rychle kazí, jsou obtížně skladovatelné anebo balené v křehkých obalech, které hrozí rozbitím, rozlitím apod. "Z tohoto pohledu je nutno vynechat ampule, roztoky ve skleněných lahvičkách a skleněné teploměry," tvrdí Jan Rutsch. "Nevhodné jsou také masti a čípky, které se rychle kazí a v teple se roztečou. Je nutno vybrat preparáty, které jsou v originále v přiměřeně velkých baleních."

Připraví vás odborník


Základem každé cestovní lékárničky jsou v dostatečném množství léky, které dlouhodobě užíváte. Na cesty mimo dosah lékáren a ordinací by měla lékárnička obsahovat obvazový materiál a "lepení", nůžky, pinzetu, teploměr, zaškrcovadlo, resuscitační roušku. Nezbytné jsou léky na bolest, horečku, alergii a průjem. Důležité jsou i oční kapky, dezinfekční roztok v plastové lahvičce, stříkačka a jehly pro případ nutnosti odběru krve. To vše bychom podle lékaře měli doplnit repelentem a antimalariky. V případě cesty do méně civilizovaných zemí doporučuje Jan Rutsch přibalit i některá antibiotika, která vybere a předepíše lékař, jenž vás na cestu připravuje. Přiložen má být seznam a návod k použití. Léky vezeme nejlépe v nepromokavém pouzdře v původním balení včetně příbalových letáků. "Do zemí s omezením nebo zákazem dovozu léků je třeba mít průvodní dopis v úředním jazyce země, seznam léků a potvrzení, že jsou určeny pro vaši vlastní potřebu a nikoliv na prodej," upozorňuje Jan Rutsch.

Vsaďte na očkování


Na cestách se nejčastěji setkáváme s nemocemi vyskytujícími se po celém světě, od běžných nachlazení přes žlučníkové a ledvinové koliky až po záněty zubů, infekce očí či poštípání hmyzem. Jenom zlomek těchto potíží lze připsat na vrub chorobám tropů či subtropů, navíc proti některým z nich, těm nejčastějším, se lze preventivně očkovat. Nejčastějšími potížemi cestovatelů jsou podle lékaře průjmová onemocnění různé intenzity, od lehkých cestovatelských průjmů bez dalších příznaků až po těžké úplavice při choleře či jiné dyzenterii. Cestovní lékárnička proto zpravidla obsahuje léky zpomalující střevní peristaltiku a snižující frekvenci stolic či upravující konzistenci stolice. Mnohdy již tato symptomatická léčba spolu s remineralizačními solemi stačí k vyřešení problému. "Pokud se jedná o horečnatá průjmová onemocnění, kdy jsou ve stolici příměsi krve či hlenu, je nutné navštívit lékaře v místě a pak tato léčba zpravidla umožní alespoň přesun," tvrdí Jan Rutsch. "Původ onemocnění nelze mnohdy stanovit bez laboratorního vyšetření, neboť průjem je jen jedním z projevů onemocnění. To může být virového, bakteriálního, parazitárního, toxického či funkčního původu. Obecně lze říci, že proti alimentárním infekcím, tedy nemocem přenášeným hlavně vodou a potravinami, se lze bránit určitými změnami ve stravovacích návycích."

Mikrospánek zabíjí!


Ročně umírají na následky nehod z mikrospánku tisíce lidí. Pocit únavy, který je reakcí organismu na přílišnou fyzickou nebo psychickou zátěž, je důvěrně známý každému z nás. Stres stupňuje nároky organismu na přísun vitaminů a minerálních látek a únava, která se po jisté době dostaví, znemožňuje koncentraci na daný úkol. Je nesporné, že nejlepším řešením v takovém případě je kvalitní odpočinek, ale také víme, že v určitých případech si jej nemůžeme dopřát. Z těchto důvodů doporučuji k regeneraci organismu tablety Caffit. Caffit zvyšuje aktivitu, obnovuje energii a pomáhá oddálit únavu. Obsah vitaminů a minerálních látek podporuje kofein a výtažek z eleutherococcu, který přispívá k lepší činnosti centrálního nervového systému. Je nepostradatelný pro řidiče a ideální pro obnovení energie při sportovním výkonu a turistice.

Caffit je k dostání v lékárnách v balení dvacet nebo cenově výhodných šedesát tablet a na www.hmh.cz.

Probiotika pomáhají cestovatelům


Svět se zmenšil a právo pohybovat se po nejvzdálenějších končinách si namísto hrstky cestovatelů osvojily miliony turistů. S cestováním jsou však spojena rizika infekcí.

Průjmové problémy mohou postihnout cestovatele i z jiných důvodů, než je infekční klimatické okolí. Jestliže velmi rychle změníte prostředí třeba přeletem oceánu, stejně rychle může dojít ke změně složení potravy a takzvané střevní mikroflóry. A právě její stabilitu zajišťují takzvaná probiotika.

Probiotika příznivě ovlivňují náš zdravotní stav tím, že v trávicím ústrojí podporují růst pro zdraví velmi důležitých bakterií a naopak potlačují uchycení těch bakterií, které sem nepatří a jsou schopny nám dělat pěkné neplechy. A i když nejde o žádné infekční, choroboplodné zárodky, mohou být tyto změny dost nepříjemné. Nejčastěji se projevují jako nejrůznější trávicí obtíže a může dojít také k dočasným průjmovým onemocněním. Těmto změnám je ale možné se vyhnout právě pomocí probiotik ukrytých v tobolkách přípravku Travellers Dophilus od společnosti Pharma Agency s.r.o., které si můžete zakoupit v lékárně.

Tyto kapsle jsou schopny po celou dobu zájezdu ohlídat ve vašem trávicím traktu příznivou mikroflóru v optimální podobě, tak aby potlačila nežádoucí bakterie. Z nepříjemných, velmi bolestivých střevních potíží vysvobodily tyto malé pilulky již mnoho cestovatelů. Vezmete-li s sebou na cestu tobolky Travellers Dophilus, je velmi pravděpodobné, že se vyhnete obtížím, které by vám zkazily dovolenou. Stačí jenom napomoci těm správným bakteriím.
pr