Teplárny chtějí přejít na plyn


Tisíce domácností postihne zdražování tepelné energie. S nárůstem cen musí počítat ti, kteří jsou napojeni na centrální zdroje tepla spalující z větší části těžké topné oleje. Stát je zatížil novou spotřební daní.
Uvalení daně 472 korun na tunu je podle zástupců Teplárenského sdružení citelné zdražení. Nejvíce postihne domácnosti a podniky zhruba v deseti místech země, kde mají centrální zdroje tepla upravené převážně na mazut. U společností, které používají mazut jako základní palivo, by změna mohla způsobit zdražení o 10 až 15 korun za gigajoule, což by podle sdružení mohlo představovat až pět procent.
Průměrně velká domácnost žijící v bytě může ročně navíc zaplatit tisíc korun. Teplárny zatím váhají, jak se s odběrateli a s dodavatelem suroviny podělí o dopady ze spotřební daně. "Budeme tlačit prodejce mazutu, aby šli s cenou dolů," oznámil ředitel Jablonecké teplárenské a realitní Tomáš Balcar. Firmu majetkově ovládá MVV Energie CZ. Firma Vinduška, která patří k významným domácím dodavatelům mazutu, ale na podobná prohlášení nereagovala.
Už tři roky zůstávají ceny tepla pro domácnosti nejen v Jablonci nad Nisou, ale i v Liberci beze změn. Patří ale k nejvyšším v Česku. Například ve srovnání s obyvateli Hradce Králové zaplatí jablonecké a liberecké domácnosti za teplo téměř dvojnásobek - přes 420 korun. Příčinou je velká závislost na mazutu, který obě teplárny používají. Dohromady ho za rok spálí až 70 tisíc tun. Naštěstí mohou paliva kombinovat. "Začneme spalovat hlavně plyn," konstatoval ředitel Teplárny Liberec Zdeněk Kožešník. S mazutem chce skončit větší část tepláren a výtopen v zemi - Teplárenství Tanvald , Klatovská Teplárna, Doterm Servis Meziboří, EnergoAqua Rožnov. Spotřební daň je v podobě, jak byla zavedena, nemravná, tvrdí ředitel Klatovské teplárny Jiří Frühauf. Podnik ročně spaluje necelých deset tisíc tun mazutu a částečně se zásobil na topnou sezónu už v předchozích týdnech. Přestože daň začne stát inkasovat až v příštím roce, teplárny zaplatí i za zásoby pořízené letos. "Chceme od Ministerstva financí vysvětlení," dodal Frühauf. Stejně tak i Teplárenské sdružení, které tvrdí, že teplárny nedostaly prostor k tomu, aby se připravily na přechod na jiné palivo.
"Žádáme ministerstva financí a průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad a parlament, aby oddálily cenovou úpravu minimálně na období ukončení současné topné sezóny," řekl ředitel Teplárenského sdružení Miroslav Krejčů. Spotřební daň sice během pěti let zatíží všechny druhy energií, zdražení mazutu ale podle Krejčů přišlo bez včasného varování.


Roční náklady na energii* v Kč za rok
Lokalita Náklady celkem
Praha (energie z Mělníka) 20 727
Hradec Králové 16 345
Brno (teplárna) 22 436
Zlín 18 729
Plzeň 18 056
Ostrava 17 874
České Budějovice 19 475
Průměr v ČR 20 071
*v bytě u dálkového zásobování teplem (rok 2003) Zdroj: Teplárenské sdružení